КРУГЛИЙ СТІЛ СПІЛКИ РЕКТОРІВ ВНЗ УКРАЇНИ

КРУГЛИЙ СТІЛ СПІЛКИ РЕКТОРІВ ВНЗ УКРАЇНИ

2 вересня 2016 року у приміщенні Київського Національного Університету імені Тараса Шевченка відбувся круглий стіл Спілки ректорів ВНЗ України під головуванням її Президента академіка Леоніда Губерського, у якому взяли участь: виконуючий обов’язки ректора Державного вищого навчального закладу «Університет менеджменту освіти» Микола Кириченко та директор Навчально-наукового інституту менеджменту та психології УМООлена Алейнікова. На ньому було підбито попередні підсумки Вступної кампанії 2016 року та обговорено пропозиції по вдосконаленню Умов прийому до ВНЗ на 2017 рік.

У роботі круглого столу взяли участь: Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич, Віце-прем’єр-міністр України В’ячеслав Кириленко, перший заступник  міністра освіти і науки Володимир Ковтунець, заступник міністра освіти і науки – керівник апарату МОН Роман Греба, перший заступник голови комітету ВРУ з питань науки і  освіти Олександр Співаковський, голова Держінспекції навчальних закладів України Руслан Гурак, Президент Національної академії педагогічних наук України Василь Кремень, депутати профільного комітету ВРУ, директор департаменту вищої освіти МОН Олег Шаров, керівник секретаріату Національного агентства з питань забезпечення якості вищої освіти Сергій Храпатий, ректори провідних вищих навчальних закладів країни.

Відбувся аналіз і зацікавлене обговорення минулої вступної кампанії, всіх її етапів, успіхів і прорахунків. Учасники наради внесли конструктивні пропозиції по застосуванню набутого  позитивного цьогорічного досвіду у Вступній кампанії наступного 2017 року. Зокрема йшлося про вдосконалення організаційної та технічної складових.

Міністерство освіти і науки створить робочу групу, яка розроблятиме проект Умов прийому до ВНЗ у 2017 році. До складу цієї групи увійдуть ректори або представники університетів України різних профілів, що дозволить досягнути консенсусного рішення. Про це сказала Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич.

«Створення робочої групи – це важливий підсумок сьогоднішньої розмови. Панують надзвичайно полярні думки. І тому нам на цій робочій групі потрібно досягнути консенсусного рішення, що буде представлено суспільству», – підкреслила Лілія Гриневич.

Найбільше пересторог у ректорів університетів викликали питання розвитку регіональної освіти, підготовки кадрів на фундаментальні спеціальності та відповідність державного замовлення реальним потребам української економіки.

Окремо учасники наради порушили питання щодо переліку спеціальностей вищої освіти, що потребує доопрацювання та змін. «Ми повинні пройти через ці труднощі, бо це шлях до міжнародної стандартної класифікації освіти. Ми маємо говорити зі світом однією мовою. Для цього потрібно модернізувати структуру вищих навчальних закладів відповідно до нових тенденцій», – зазначив директор департаменту вищої освіти МОН Олег Шаров.

Одна з проблем на цьому шляху – конкуренція в середині спеціальностей. Саме цей фактор, як зазначив директор департаменту,  не дав набрати абітурієнтів.

На думку Олега Шарова, є два шляхи розвязання цього питання. По-перше – це дозволити конкурсу в конкурентних умовах вирішувати важливість освітніх програм. Друге – дати мінімальну  фіксовану кількість бюджетних місць  на менш популярні освітні програми. Рішеня з цього приводу буде прийнято лише після громадських та експертних обговорень.

На нараді Олег Шаров також розповів про попередні підсумки кампанії 2016 року та висловив пропозиції Міністерства щодо покращення умов вступу у 2017 році. Зокрема, серед проблем вступної кампанії цього року він назвав недосконалість системи  надання місць державного замовлення пільговим категоріям населення. «Основна кількість пільговиків визначається законом, що стосується державної цільової підтримки. Щоб цей закон запрацював, потрібно затвердити і прямо записати механізм розподілу», – додав Олег Шаров.

МОН доводилось розподіляти місця для пільгових категорій в ручному режимі. Планується, що в  цьому році після прийняття постанови Уряду, всі аспекти вступу пільгових категорій, які претендують на державну цільову підтримку, будуть закріплені в умовах вступу 2017 року.

Для того, щоб зняти навантаження з системи, а також полегшити роботу приймальних комісій, Міністерство планує  розвести в часі вступ для військових, бакалаврів та магістрів. Спочатку найкращих студентів набиратимуть профільні військові університети, за ними проводитиметься зарахування до інших ВНЗ для здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня бакалавр. Магістрів планують зараховувати пізніше. Також великий розрив між прохідним балом на однакові спеціальності у вишах має зменшитися за рахунок скорочення кількості винятків щодо адресного держзамовлення – пропонують проводити широкий конкурс для всіх вишів.

Одним із пріоритетів 2017 року Лілія Гриневич назвала вирішення проблеми незадовільної роботи ресурсу «Освіта всім», за допомогою якого абітурієнти подавали документи на вступ до вишів. «Ми добре розуміємо причини технічних проблем, що були цього року при подачі документів на вступ, і в нас є чітка візія того, як це можна вирішити», – зазначила Міністр.

Для цього планується, по-перше – організувати підвантаження атестатів про повну загальну середню освіту до початку офіційної подачі документів у виші. По-друге – збільшити кількість запасних серверів, що покращать роботу системи.

Це ще далеко неповний перелік пропозицій, які можуть покращити систему вступу в 2017 році. Зокрема, йшлося про зменшення кількості заяв, «підтягування» списку рекомендованих до зарахування для технічних та природничих спеціальностей, а також корекцію алгоритму.

Міністерство освіти і науки планує надати свою редакцію проекту Умов вступу до ВНЗ 2017 року робочій групі, яка зможе працювати з цим документом. «Ми створимо робочу групу для розробки умов прийому. Підключимо до неї технічні, класичні виші, і разом будемо ці умови робити. Я думаю всі зараз бачать бажання Міністерства з нами співпрацювати», – зазначив ректор КНУ імені Тараса Шевченка Леонід Губерський.

Довідково: відеозапис наради з ректорами ВНЗ щодо попередніх підсумків вступної кампанії 2016 року та обговорення пропозицій по вдосконаленню вступної кампанії на наступний 2017 рік можна переглянути за посиланням.