Інноваційне навчання директорів опорних шкіл та начальників відділів освіти в Університеті менеджменту освіти

Інноваційне навчання директорів опорних шкіл та начальників відділів освіти в Університеті менеджменту освіти

17 березня 2017 року. Час невблаганно летить, добігає кінця останній день занять п’ятої групи директорів опорних шкіл та начальників відділів освіти РДА  з проблеми «Організація та зміст роботи опорної школи як закладу освіти інноваційного типу».  День насичений цікавими діалогами й дискусіями, які проходять під час тренінгу і ділової гри. У полі зору керівників надзвичайно актуальні питання:

 • Управлінські компетентності директора опорної школи, у чому їх специфіка, яким має бути директор такого закладу?
 • Як підготувати і затвердити програму розвитку опорної школи, що є особливістю такого закладу, чи можливо створити школу комфортну для навчання й розвитку дітей?
 • Чому найголовнішою умовою створення опорної школи є співпраця з громадою села/ОТГ, батьками, учнями, трудовим колективом  школи?

Отож, як результат спільного наукового  пошуку й практичного досвіду, керівники дійшли висновку, що найголовнішими компетентностями директора опорної школи є комунікативні й психологічні, оскільки саме вони дають можливість вибудувати діалог з громадами різних рівнів і прийти до спільного рішення – створення опорної школи з філіями. Слухачі звернулися до Міністерства освіти і науки України з переконливим проханням - всі системні зміни в загальній середній, дошкільній і позашкільній освіті сьогодні мають іти паралельно з процесами децентралізації й утворення ОТГ, оскільки не зовсім правильним є створення опорних шкіл, а після цього – утворення ОТГ. Спочатку маємо утворювати ОТГ, а потім – опорну школу, оскільки є випадки, коли школи-філії після адміністративної реформи мають повертатися назад, бо стали належати до іншої територіальної громади.  І маємо неприємну ситуацію: як фінансувати школу-філію, кому вона має підпорядковуватись?  Сподіваємось, що цю проблему знають не лише у районах і новоутворених ОТГ, а й у Міністерстві освіти і науки України. Чекаємо на узгодженість дій відповідних міністерств і влади на місцях. Керівники закладів освіти переконані, що такий підхід значно полегшить вирішення питань створення опорних шкіл й сприятиме вчасному налагодженню  діалогу з громадами, попередить  непорозуміння.

Приємно, що навчання в Університеті проходило в атмосфері повного взаєморозуміння й поваги. Прощалися трішки сумно, адже здружилися, працювати разом було дуже цікаво. Однак тішить те, що попереду ІІІ етап навчання і у жовтні місяці вся група знову збереться разом для того, щоб презентувати свої напрацювання, поділитися досвідом перших перемог і невдач, обговорити проблемні питання і спільно знайти рішення.

Колеги, нехай щастить!!!

 

Наталія Клокар,

професор,  доктор  педагогічних  наук,

професор кафедри державної служби та

менеджменту  освіти

Університету  менеджменту освіти

 НАПН України