
ПРОФОРІЄНТАЦІЙНА РОБОТА З МОЛОДДЮ ЗАДЛЯ УСВІДОМЛЕНОГО ВИБОРУ ПРОФЕСІЙНОГО МАЙБУТНЬОГО
У сучасному суспільстві, де освіта дедалі більше орієнтована на формування особистості, що здатна не лише адаптуватися, а й змінювати світ, важливим стає усвідомлений вибір професійного шляху. Саме тому кафедра педагогіки, адміністрування і спеціальної освіти ДВНЗ «Університет менеджменту освіти» активно розвиває профорієнтаційну роботу, зосереджену на поєднанні духовної глибини, моральних цінностей і громадянської відповідальності.
Викладачі кафедри беруть участь у науково-практичних заходах, презентуючи освітні можливості для майбутніх педагогів і лідерів змін, знайомлячи молодь з освітніми програмами, орієнтованими на цілісне становлення особистості. Такі ініціативи не лише допомагають учням шкіл і ліцеїв зробити свідомий вибір майбутньої професії, а й популяризують ідеї духовно-морального виховання як фундаменту професійного зростання.
Одним із прикладів такої діяльності стала участь професора кафедри педагогіки, адміністрування і спеціальної освіти ННІМП ДЗВО «Університет менеджменту освіти», доктора педагогічних наук, професора Ірини Сіданіч у науково-практичній конференції на тему: «Цінності, що об’єднують: роль духовно-морального виховання у формуванні громадянської свідомості», що відбулася 05 червня 2025 року у Сарненському ліцеї «Лідер» з ініціативи «Сарненського центру професійного розвитку педагогічних працівників» за підтримки Сарненської міської ради та управління освіти.
Координатором заходу виступила Руслана Третяк, директор Сарненського центру професійного розвитку педагогічних працівників.
Учасники конференції обговорили важливі питання морального та громадянського становлення молоді, зокрема: патріотизм і розуміння цінності незалежності, відповідальність за власні дії, повага до прав і обов’язків, прийняття демократичних цінностей, здатність до емоційної чутливості й співпереживання.
Змістовну частину заходу склали виступи спікерів. Серед них: Олексій Лавор, радник Сарненського міського голови, співголова ГО «Українська асоціація педагогів-християн, Заслужений працівник освіти України, вчитель християнської етики, який наголосив на важливості патріотичного та духовно-морального виховання в закладах освіти, акцентуючи на значенні християнських цінностей у вихованні молоді; Ірина Сіданіч, доктор педагогічних наук, професор кафедри педагогіки, адміністрування і спеціальної освіти ДВНЗ «Університет менеджменту освіти» НАПН України у виступі «Компетентність бути людиною» підкреслила важливість поєднання духовної глибини, соціальної активності та емоційної чутливості як ключових орієнтирів у формуванні особистості та запропонувала отримати нові спеціальності в Навчально-науковому інституті менеджменту та психології Університету менеджменту освіти; Олена Іщук, директор Сарненського ліцею «Лідер», поділилася досвідом впровадження морально-духовного виховання через шкільний художній музей-майстерню вишиваної ікони імені Дмитра Блажейовського, доповідь якої мала символічну назву «Експонати з душею».
Практичним продовженням обговорень стали секційні заняття, у яких учасники занурилися в тематику особистісного зростання через духовність, активність і емпатію:
Урок 1: «Духовна зрілість – глибина, яка не кричить». Обговорено, як формуються внутрішня стійкість і віра в цінності, що ведуть до справжньої свободи.
Урок 2: «Соціальна активність як практична форма громадянської позиції». Розглянуто способи залучення молоді до життя громади, прийняття рішень та усвідомленої відповідальності.
Урок 3: «Емоційна чутливість як передумова порозуміння». Йшлося про важливість емпатії, уміння слухати та будувати партнерські взаємини в шкільному й соціальному середовищі.
Завершення конференції відбулося у форматі панельної дискусії, присвяченої якісному вихованню дітей на основі християнських цінностей; урокам формування характеру; науково-методичному супроводу викладання предметів духовно-морального спрямування.
Своїми міркуваннями поділилися Владислав Гаврилюк, волонтер, пастор та активний учасник духовно-просвітницьких ініціатив та Володимир Хомич пресвітер УЦХВЄ, благодійник та координатор МБФ «Глорія».
Цей захід засвідчив про важливість виховання в освітньому процесі Нової української школи. І саме через синергію духовності, моральності, соціальної активності та емоційної чутливості ми зможемо сформувати покоління, яке не лише адаптується до викликів сучасного світу, а й активно творитиме його майбутнє.