Кучеренко Е. В. Свідоме та надсвідоме «Я» як рівні самосвідомості особистості в практиці психосинтезу

Відомості про автора:

Кучеренко Єгор Валерійович, кандидат психологічних наук, доцент кафедри психології і педагогіки Національного педагогічного університету ім. М. П. Драгоманова (м. Київ).

Анотація. У статті зроблено теоретичний аналіз самосвідомості з позицій психосинтезу як теорії особистості та психотерапевтичної практики. Автор наголошує на тому, що у вітчизняній науці недостатньо вивчено процес самоусвідомлення, і пропонує розглядати його як феноменальне явище, яке можливо дослідити в практиці особистісного та духовного психосинтезу як свідоме та надсвідоме «Я». На основі аналізу зарубіжних досліджень висунуто гіпотезу про особистісний та позаособистісний рівні самосвідомості, а також подано теоретичні засади психосинтезу як методу розвитку процесуального компонента самосвідомості дорослих в індивідуальній психотерапії.

Ключові слова: психосинтез, самосвідомість, свідоме та надсвідоме «Я», субособистості, «Я-концепція».