Місце проживання і реєстрації різні: куди подавати декларацію про доходи

Столичні податківці роз’яснили: якщо платник податку проживає не за місцем реєстрації (прописки), а в іншому місці, то він має подавати декларацію про майновий стан і доходи до контролюючого органу за місцем реєстрації.

При цьому громадянин України, іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов’язані протягом 10 днів після прибуття до нового місця проживання зареєструвати місце проживання. Реєстрація здійснюється в день подання особою документів.

 

«ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДФС У М. КИЄВІ
ЛИСТ
17 березня 2016 року № 2083/К/26-15-13-04-14

Щодо податкової знижки на навчання

Згiдно iз пп. 14.1.170 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України вiд 02 грудня 2010 року № 2755-VІ iз змiнами та доповненнями (далi — ПКУ) податкова знижка для фiзичних осiб, якi не є суб’єктами господарювання, — документально пiдтверджена сума (вартiсть) витрат платника податку — резидента у зв’язку з придбанням товарiв (робiт, послуг) у резидентiв — фiзичних або юридичних осiб протягом звiтного року, на яку дозволяється зменшення його загального рiчного оподатковуваного доходу, одержаного за наслiдками такого звiтного року у виглядi заробiтної плати, у випадках, визначених ПКУ.

Статтею 166 ПКУ визначено права платника податку на податкову знижку.

Вiдповiдно до п.п. 166.1.2 п. 166.1 ст. 166 ПКУ пiдстави для нарахування податкової знижки iз зазначенням конкретних сум вiдображаються платником податку у рiчнiй податковiй декларацiї, яка подається по 31 грудня включно наступного за звiтним податкового року.

Згiдно п. 166.3 ст. 166 ПКУ платник податку має право включити до податкової знижки у зменшення оподатковуваного доходу платника податку за наслiдками звiтного податкового року, визначеного з урахуванням положень пункту 164.6 статтi 164 цього Кодексу, такi фактично здiйсненi ним протягом звiтного податкового року витрати, як сума коштiв, сплачених платником податку на користь закладiв освiти для компенсацiї вартостi здобуття середньої професiйної або вищої освiти такого платника податку та/або члена його сiм’ї першого ступеня спорiднення, який не одержує заробiтної плати. Така сума не може перевищувати розмiру доходу, визначеного в абз. першому пп. 169.4.1 п. 169.4 ст. 169 ПКУ (суми, що дорiвнює розмiру мiсячного прожиткового мiнiмуму, дiючого для працездатної особи на 1 сiчня звiтного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 гривень).

Крiм того, до податкової знижки включаються фактично здiйсненi протягом звiтного податкового року платником податку витрати, пiдтвердженi вiдповiдними платiжними та розрахунковими документами, зокрема, квитанцiями, фiскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, копiями договорiв, що iдентифiкують продавця товарiв (робiт, послуг) i їх покупця (отримувача). У зазначених документах обов’язково повинно бути вiдображено вартiсть таких товарiв (робiт, послуг) i строк їх продажу (виконання, надання) (п.п. 166.2.1 п. 166.2 ст. 166 ПКУ).

Отже, скористатися правом на податкову знижку за навчання дитини може один з батькiв, який отримує доходи у виглядi заробiтної плати, за умови надання ним вiдповiдних пiдтверджуючих документiв, зокрема, договору про навчання дитини, який укладений мiж навчальним закладом та дитиною, квитанцiї про оплату за навчання, довiдки про доходи.

При цьому, для використання права на компенсацiю вартостi навчання непрацюючого члена сiм’ї першого ступеня спорiднення, один iз батькiв який працює, може включити до податкової знижки на навчання лише суми коштiв, сплата яких фактично пiдтверджена вiдповiдним розрахунковим документом (квитанцiї, касовi ордери, чеки тощо), в якому зазначено, що платiж за навчання здiйснено безпосередньо особою, яка звертається за податковою знижкою.

Одночасно повiдомляємо, що п. 45.1 ст. 45 ПКУ передбачено, що платник податкiв — фiзична особа зобов’язаний визначити свою податкову адресу.

Податковою адресою платника податкiв — фiзичної особи визнається мiсце її проживання, за яким вона береться на облiк як платник податкiв у контролюючому органi.

Платник податкiв — фiзична особа може мати одночасно не бiльше однiєї податкової адреси.

Крiм того, абз. четвертим ст. 3 Закону України «Про свободу пересування i вiльний вибiр мiсця проживання в Українi» вiд 11 грудня 2003 року № 1382-IV (далi — Закон № 1382), iз змiнами i доповненнями визначено, що мiсцем проживання є житло, розташоване на територiї адмiнiстративно-територiальної одиницi, в якому особа проживає постiйно або тимчасово.

Громадянин України, а також iноземець чи особа без громадянства, якi постiйно або тимчасово проживають в Українi, зобов’язанi протягом десяти днiв пiсля прибуття до нового мiсця проживання зареєструвати мiсце проживання. Реєстрацiя мiсця проживання особи здiйснюється в день подання особою документiв.

Реєстрацiя — це внесення iнформацiї до Єдиного державного демографiчного реєстру про мiсце проживання або мiсце перебування особи iз зазначенням адреси, за якою з особою може вестися офiцiйне листування або вручення офiцiйної кореспонденцiї.

Разом з тим, ст. 3 Закону № 1382 визначено перелiк документiв, до яких вносяться вiдомостi про мiсце проживання та мiсце перебування особи, — паспорт громадянина України, тимчасове посвiдчення громадянина України, посвiдка на постiйне проживання, посвiдка на тимчасове проживання, посвiдчення бiженця, посвiдчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвiдчення особи, якiй надано тимчасовий захист, довiдка про звернення за захистом в Українi.

При цьому, слiд зазначити, що вiдповiдно до п. 49.1 ст. 49 ПКУ податкова декларацiя подається за звiтний перiод в установленi цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на облiку платник податкiв.

Отже, враховуючи вищевикладене, платник податкiв, який вiдповiдно до норм чинного законодавства зобов’язаний (має право) надати рiчну податкову декларацiю про майновий стан i доходи, але на той час проживає не за мiсцем реєстрацiї (прописки), а в iншому мiсцi, то вiн має подати декларацiю до контролюючого органу за податковою адресою, тобто за мiсцем реєстрацiї згiдно з паспортними даними.