Учасники засідання з доопрацювання проекту ТК розглянули порядок скорочення працівників

На одинадцятому засіданні робоча група Верховної Ради України з підготовки проекту Трудового кодексу України (далі — проект ТК) до другого читання розглянула статті, що регулюють порядок розірвання трудового договору у зв’язку із скороченням.

Щодо консультацій у зв’язку із запланованим скороченням

Стаття 87 проекту ТК регулює обов’язок роботодавця у зв’язку із запланованим скороченням провести консультації з представником працівників — профспілковою організацією підприємства, установи, організації (далі — організація).

Профспілки разом із робочою групою затвердили зміни саме до процедури проведення зазначених консультацій.

У зв’язку із прийняттям рішення про скорочення роботодавець зобов’язаний за три місяці до початку його проведення надати профспілковому органу обґрунтоване подання, в якому має бути вказано причини звільнення, кількість працівників, яких заплановано скоротити. Окрім того, на вимогу профспілок до цього переліку було додано пункт про те, що роботодавець зобов’язаний вказати критерії, якими він керувався, коли вирішив, які саме категорії працівників потрібно скоротити, а які залишити на роботі.

«Така вимога кореспондується з нормами, прописаними у директивах ЄС, — зазначив заступник голови «Укрнафтогазпрофспілки» Сергій Українець, — Представники працівників мають чітко побачити, чим керувався роботодавець, коли вирішив провести скорочення на підприємстві, чи дійсно до списків на скорочення не включено ті категорії працівників, які захищені законодавством і не можуть бути звільнені».

Консультації також проводяться з метою пошуку можливих заходів соціального захисту та пом’якшення наслідків звільнення для працівників. Результати таких консультацій мають бути оформлені протоколом за підписом обох сторін.

Щодо порядку звільнення у зв’язку зі скороченням

У статті 88 прописано порядок звільнення у зв’язку зі скороченням. Поправки до цієї статті було відхилено, адже ними пропонувалося скоротити встановлений строк попередження працівників про скорочення з двох до одного місяця.

Окрім того, відхилено низку пропозицій, що погіршували стан працівників. Ці пропозиції вносились до статті 89 проекту ТК «Обов’язки роботодавця щодо запобігання масовим звільненням у зв’язку зі скороченням». Проте враховано поправку до частини другої цієї статті, якою передбачено, що критерії визначення звільнення працівників у зв’язку з масовим скороченням встановлюються в колективних договорах і угодах. Профспілки запропонували записати, що такі критерії мають встановлюватись законом, а безпосередньо — в колективному договорі, за домовленістю сторін, можна передбачити додаткові, більш сприятливі умови для працівника.

Жвава дискусія розгорнулася довкола недопущення звуження переліку категорій працівників, які мають пріоритетне право лишитися на роботі під час масових скорочень.

 

Щодо переважного права на повторне прийняття на роботу

Як і чинний Кодекс законів про працю України, стаття 91 проекту ТК передбачає переважне право упродовж року на укладення трудового договору з працівником, з яким розірвано трудовий договір у зв’язку зі скороченням. Утім, фактично ця норма зараз не діє, оскільки відсутній механізм її реалізації. Пропонувалося встановити такий порядок дій роботодавця у випадку, якщо в організації, де проведено масові скорочення, з’являються вакансії:

  • протягом п’яти календарних днів після прийняття рішення про набір на роботу працівників відповідних професій або кваліфікації роботодавець зобов’язаний письмово сповістити про це тих працівників, яких було звільнено, і які мають пріоритетне право на поворотне прийняття на роботу;
  • після цього дається 20 днів на те, щоб працівник мав можливість звернутися до роботодавця, якщо він бажає знову повернутися в організацію на запропоновану йому посаду.

Утім, при голосуванні ця пропозиція не набрала достатньої кількості голосів.