Підсумки тринадцятого засідання Робочої групи з доопрацювання проекту Трудового кодексу

9 лютого 2016 року робоча група з доопрацювання проекту Трудового кодексу (далі — Робоча група, проект ТК) завершила розгляд статей Книги 2 стосовно трудових відносин. Розглянуто питання щодо обмеження строків отримання компенсації за невикористану відпустку працівником, у разі його звільнення, встановлення неповного робочого часу працівникам, які мають дітей, і роботи у нічний час.

Робоча група розглянула поправки до 26 статей проекту ТК. В процесі роботи завершено розгляд статей Книги 2 стосовно трудових відносин і, зокрема, статті 111 проекту ТК, що регулює порядок розірвання трудового договору за ініціативою роботодавця за погодженням з виборним органом профспілкової організації. Робоча група не погодилася вилучити цю статтю. Таким чином, у трудовому законодавстві збережено норму про обов’язок роботодавця погоджувати з профспілкою свої наміри про звільнення працівника. Було підтримано пропозицію про надання за запитом роботодавця офіційно оформленого рішення профспілкового комітету щодо звільнення працівника. Також збережено норму, що у разі звільнення працівника в супереч рішенню виборного органу (профспілкової організації) працівник може звернутися до суду із заявою про своє поновлення на роботі.

Було відхилено пропозицію про обмеження до двох років строку, за який працівник, у разі звільнення з роботи, має право отримати компенсацію за невикористану ним у попередні роки відпустку. Більшість членів Робочої групи погодилась з профспілками, що у даному випадку не потрібно встановлювати жодних обмежень, а всі зароблені працівником гроші мають бути йому виплачені роботодавцем.

Робоча група підтримала пропозицію щодо збереження права на перерахування компенсації за невикористану працівником відпустку у разі звільнення за переведенням до іншого роботодавця. У такому разі працівник може скористатися правом на відпустку за новим місцем роботи, не очікуючи шести місяців.

На початку розгляду Книги 3 «Умови праці» проекту ТК виникла дискусія навколо пропозиції профспілок щодо введення нових статей про врегулювання роз’їзного, пересувного і вахтового методів роботи, які притаманні залізничному та автомобільному транспорту, при нафтогазовому видобуванні, геологорозвідці та ін. Вирішили, що остаточне рішення щодо особливих умов праці у зазначених галузях буде прийнято на наступних засіданнях Робочої групи.

Робоча група зберегла важливу законодавчу норму щодо права на встановлення неповного робочого часу працівнику, який виховує дитину віком до 15-ти років. Представники роботодавців пропонували скоротити вік дитини до 8 років, але такі наміри не були підтримані.

Представники роботодавців запропонували зменшити період роботи у нічний час — з 24 години ночі до 5 години ранку (зараз нічною вважається робота з 22 години вечора до 6 години ранку) і роботою у нічний час вважати ту роботу, яка здійснюється не менше 7 годин підряд і охоплює період не менше 4 годин нічного часу. Профспілки виступили проти цього і аргументували свою позицію тим, що роботодавець за необхідністю (при 5-годинному нічному часі) може побудувати робочий графік працівника таким чином, щоб виключити необхідну тривалість його роботи у нічні години. Робоча група підтримала позицію профспілок.

Наразі робота над проектом ТК триває.