Щодо оподаткування податком на доходи фізичних осіб

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ЛИСТ

18 травня 2016 року № 5098/К/99-95-42-02-14

Щодо оподаткування податком на доходи фізичних осіб
доходу фізичної особи — резидента від продажу земельної ділянки
за цільовим призначенням — будівництво і обслуговування житлового будинку,
господарських будівель та споруд, безпосередньо отриманої нею у власність
у процесі приватизації, що перебувала у її власності менше трьох років

Державна фiскальна служба України розглянула лист щодо оподаткування податком на доходи фiзичних осiб доходу фiзичної особи — резидента вiд продажу земельної дiлянки за цiльовим призначенням — будiвництво i обслуговування житлового будинку, господарських будiвель та споруд, безпосередньо отриманої нею у власнiсть у процесi приватизацiї, що перебувала у її власностi менше трьох рокiв, i повiдомляє таке.

Оподаткування доходiв фiзичних осiб врегульовано роздiлом ІV Податкового кодексу України (далi — Кодекс), вiдповiдно до п. 162.1 ст. 162 якого платниками податку на доходи фiзичних осiб є фiзична особа — резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Українi.

При цьому вiдповiдно до пп. 164.2.4 п. 164.2 ст. 164 Кодексу до загального мiсячного (рiчного) оподатковуваного доходу платника податку включається частина доходiв вiд операцiй з майном, розмiр якої визначається згiдно з положеннями, зокрема, ст. 172 Кодексу.

Порядок оподаткування операцiй з продажу (обмiну) об’єктiв нерухомого майна встановлено ст. 172 Кодексу.

Згiдно з п. 172.1 ст. 172 Кодексу дохiд, отриманий платником податку вiд продажу (обмiну) не частiше одного разу протягом звiтного податкового року житлового будинку, квартири або їх частини, кiмнати, садового (дачного) будинку (включаючи земельну дiлянку, на якiй розташованi такi об’єкти, а також господарсько-побутовi споруди та будiвлi, розташованi на такiй земельнiй дiлянцI), а також земельної дiлянки, що не перевищує норми безоплатної передачi, визначеної ст. 121 Земельного кодексу України (далi — Земельний кодекс) залежно вiд її призначення, та за умови перебування такого майна у власностi платника податку понад три роки, не оподатковується.

Умова щодо перебування такого майна у власностi платника податку понад три роки не розповсюджується на майно, отримане платником у спадщину.

Разом з цим згiдно з п. 172.2 ст. 172 Кодексу дохiд, отриманий платником податку вiд продажу протягом звiтного податкового року бiльш як одного з об’єктiв нерухомостi, зазначених у п. 172.1 цiєї статтi, або вiд продажу об’єкта нерухомостi, не зазначеного в п. 172.1 цiєї статтi, пiдлягає оподаткуванню за ставкою 5 вiдс., визначеною п. 167.2 ст. 167 Кодексу.

Враховуючи викладене, дохiд, отриманий платником податку — фiзичною особою — резидентом вiд продажу земельної дiлянки з цiльовим призначенням для будiвництва i обслуговування жилого будинку, господарських будiвель i споруд (присадибна дiлянка), що не перевищує норми безоплатної передачi, визначеної ст. 121 Земельного кодексу, яка перебуває у власностi фiзичної особи менше трьох рокiв, оподатковується податком на доходи фiзичних осiб за ставкою 5 вiдсоткiв.

Водночас до загального мiсячного (рiчного) оподатковуваного доходу платника податку не включається, зокрема, сума доходу, отриманого таким платником податку внаслiдок вiдчуження земельних дiлянок сiльськогосподарського призначення, земельних часток (паїв) за нормами безоплатної передачi, визначеними ст. 121 Земельного кодексу залежно вiд їх призначення, та майнових паїв, безпосередньо отриманих ним у власнiсть у процесi приватизацiї (пп. 165.1.40 п. 165.1 ст. 165 Кодексу).