Соціальна відпустка, табелювання тощо

Фахівці Мінсоцполітики повідомили, що святкові та неробочі дні, передбачені статтею 73 Кодексу законів про працю України, які припадають на дні додаткової соціальної відпустки, не включаються у розрахунок її тривалості.

Такі дні не оплачуються, а лише продовжують тривалість відпустки на відповідну кількість днів.

Якщо працівник, який має право на соціальну додаткову відпустку, не виявив бажання скористатись нею протягом декількох років, то це не буде порушенням з боку роботодавця. Водночас працівник матиме право використати відпустку за попередні роки або йому виплатять компенсацію за невикористані дні відпустки в разі звільнення.

Також Мінсоцполітики розглянуло питання табелювання мобілізованого працівника. У табелі обліку використання робочого у період мобілізації працівника проставляється позначення «ІН». Якщо роботодавець не має документів, що підтверджують відсутність працівника, то проставляється «НЗ».

До того ж Мінсоцполітики не виступає проти оформлення трудових відносин у вихідний для працівника день.

 

Лист Мінсоцполітики від 05.06.2015 № 225/06/186-15

Юридичним департаментом Мiнiстерства розглянуто лист <...> i в межах компетенцiї повiдомляється таке.

Оформлення трудових вiдносин здiйснюється вiдповiдно до порядку, встановленого статтею 24 Кодексу законiв про працю України (далi — КЗпП). Законодавство про працю не мiстить заборони оформлювати трудовi вiдносини з працiвником у день, визначений для нього трудовим договором як вихiдний.

Трудовi вiдносини виникають, зокрема, iз дати, встановленої за домовленiстю мiж сторонами трудового договору.

Указом Президента України вiд 17.03.2014 р. № 303 оголошено часткову мобiлiзацiю. Вiдповiдно до статтi 3 зазначеного Указу мобiлiзацiя проводиться протягом 45 дiб iз дня набрання чинностi цим Указом.

Часткова мобiлiзацiя вiйськовозобов’язаних працiвникiв проводиться на пiдставi повiстки.

У такому разi вiдсутнiсть працiвника на пiдприємствi, в установi, органiзацiї оформлюється вiдповiдним розпорядчим актом (наказом або розпорядженням) про увiльнення вiд виконання службових або трудових обов’язкiв.

Ведення табельного облiку робочого часу на пiдприємствах, в установах i органiзацiях регламентується наказом Держкомстату України вiд 05.12.2008 р. № 489 «Про затвердження типових форм первинної облiкової документацiї зi статистики працi» (типова форма № П-5). У табелi облiку використання робочого часу робляться вiдмiтки про фактично вiдпрацьований час, вiдпрацьованi за мiсяць години, в тому числi надурочнi, вечiрнi, нiчнi години роботи та iн., а також iншi вiдхилення вiд нормальних умов роботи.

У табелi облiку використання робочого часу час, протягом якого працiвник вiдсутнiй у зв’язку з оголошенням часткової мобiлiзацiї, має вiдмiчатись умовним позначенням «ІН»- iнший невiдпрацьований час, передбачений законодавством (виконання державних i громадських обов’язкiв, допризовна пiдготовка, вiйськовi збори, донорськi, вiдгул тощо).

Якщо роботодавець не має вiдповiдних документiв, що пiдтверджують вiдсутнiсть працiвника, у табелi облiку використання робочого часу такий час вiдмiчається умовним позначенням «НЗ» — неявка з нез’ясованих причин.

Вiдповiдно до частини першої статтi 19 Закону України «Про вiдпустки» (далi — Закон) жiнцi, яка працює i має двох або бiльше дiтей вiком до 15 рокiв, або дитину-iнвалiда, або яка усиновила дитину, матерi iнвалiда з дитинства пiдгрупи А I групи, одинокiй матерi, батьку дитини або iнвалiда з дитинства пiдгрупи А I групи, який виховує їх без матерi (у тому числi у разi тривалого перебування матерi в лiкувальному закладі), а також особi, яка взяла пiд опiку дитину або iнвалiда з дитинства пiдгрупи А I групи, чи одному iз прийомних батькiв надається щорiчно додаткова оплачувана вiдпустка тривалiстю 10 календарних днiв без урахування святкових i неробочих днiв (стаття 73 Кодексу законiв про працю України).

Статтею 5 Закону передбачено, що тривалiсть вiдпусток визначається цим Законом, iншими законами та нормативно-правовими актами України i незалежно вiд режимiв та графiкiв роботи розраховується в календарних днях.

Святковi i неробочi днi, передбаченi статтею 73 КЗпП України, якi припадають на перiод вiдпустки, у розрахунок тривалостi вiдпустки не включаються i не оплачуються, а лише продовжують її тривалiсть на вiдповiдну кiлькiсть днiв. При цьому вихiднi днi включаються у тривалiсть вiдпустки та вiдповiдно оплачуються.

У даному випадку працiвниця, якiй надана соцiальна додаткова вiдпустка вiдповiдно до статтi 19 Закону тривалiстю 10 календарних днiв з 01.05.2014 р., має приступити до роботи 14.05.2014 р.

Вiдпустка, передбачена статтею 19 Закону, визначена для окремих категорiй працiвникiв, надається на пiдставi вiдповiдних документiв, зокрема жiнцi, яка виховує дитину-iнвалiда, або яка усиновила дитину, особi, яка взяла дитину пiд опiку на пiдставi документа, що пiдтверджує вiдповiдний факт.

Згiдно iз частиною п’ятою статтi 11 Закону забороняється ненадання щорiчних вiдпусток повної тривалостi протягом двох рокiв пiдряд, а також ненадання їх протягом робочого року особам вiком до вiсiмнадцяти рокiв та працiвникам, якi мають право на щорiчнi додатковi вiдпустки за роботу iз шкiдливими i важкими умовами чи з особливим характером працi.

Таким чином, заборона, що мiститься у зазначенiй нормi Закону, стосується лише щорiчних вiдпусток. Якщо працiвник, який має право на соцiальну додаткову вiдпустку, передбачену статтею 19 Закону, не виявив бажання скористатись нею протягом декiлькох рокiв, то порушення законодавства про вiдпустки з боку роботодавця не вбачається i, вiдповiдно, немає пiдстав для притягнення останнього до вiдповiдальностi. Разом з тим цей факт не позбавляє працiвника права на використання такої вiдпустки за попереднi роки.

Законодавством України не передбачено строку давностi, пiсля спливу якого втрачається право на додаткову соцiальну вiдпустку працiвникам, якi мають дiтей або повнолiтню дитину-iнвалiда з дитинства пiдгрупи А I групи. Тому якщо працiвник з певних причин не скористався цим правом i не використав цю вiдпустку за минулий рiк або ж за кiлька попереднiх рокiв, вiн має право використати її, а в разi звiльнення, незалежно вiд пiдстав, йому має бути виплачена компенсацiя за всi невикористанi днi вiдпустки згiдно iз статтею 24 Закону.

Що стосується питання використання працiвником невикористаної соцiальної вiдпустки за декiлька попереднiх рокiв у поточному роцi поспiль, то порушене питання має бути вирiшено за угодою мiж сторонами трудових вiдносин (працiвником i роботодавцем).

Одночасно повiдомляємо, що листи Мiнiстерства не є нормативно-правовими актами, за своєю природою вони мають iнформацiйний, рекомендацiйний та необов’язковий характер.