За яких умов до педагогічного стажу зараховується військова служба?

Педагогічні та науково-педагогічні працівники згідно зі ст. 57 Закону України «Про освіту» від 23.05.1991 р. № 1060-XII мають право на щомісячне отримання надбавки за вислугу років залежно від стажу педагогічної роботи.

До стажу педагогічної роботи вказаним працівникам зараховується час роботи на посадах, передбачених Переліком посад педагогічних та науково-педагогічних працівників, затвердженим постановою КМУ від 14.06.2000 р. № 963. Крім того, зарахування певних періодів роботи до педагогічного стажу передбачено і Порядком виплати надбавок за вислугу років педагогічним та науково-педагогічним працівникам навчальних закладів і установ освіти, затвердженим постановою КМУ від 31.01.2001 р. № 78 (далі — Порядок № 78). До таких періодів належить, зокрема, час перебування громадян України на військовій службі (п. 5 Порядку № 78).

Відповідно до ст.8 Закону України «Про соціальний правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей» від 20.12.1991 р. № 2011-ХII час перебування громадян України на військовій службі зараховується до стажу педагогічної роботи за спеціальністю. Порядок проходження громадянами України військової служби, їхні права та обов’язки визначаються цим Законом, іншими законами, положеннями про проходження військової служби громадянами України, які затверджуються президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.

Розглядаючи питання щодо включення до стажу педагогічної роботи часу служби в армії, слід з’ясувати питання громадянства працівника. Він має бути громадянином України.

Збройні сили України та інші військові формування комплектуються військовослужбовцями шляхом (ст. 4 Закону України «Про загальний військовий обов’язок і військову службу» від 25.03.1992 р. № 2232-ХII

(далі — Закон № 2232)):

— призову громадян України на військову службу,

— прийняття громадян України на військову службу за контрактом.

За ст.2 Закону № 2332 час проходження військової служби зараховується громадянам України до їхнього страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Встановлені такі види військової служби:

— строкова військова служба;

— військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період;
— військова служба за контрактом осіб рядового складу;

— військова служба за контрактом осіб сержантського і старшинського складу;

— військова служба (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів, а також вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки;

— військова служба за контрактом осіб офіцерського складу;

— військова служба за призовом осіб офіцерського складу.

Відповідальність за обчислення стажу зазначеній категорії працівників покладається на роботодавця.