Податкова знижка на навчання: як її отримати
Податкова знижка – це можливість громадянина повернути частину сплаченого загальнодержавного податку на доходи за певні послуги, які були здійснені протягом звітного податкового року платником податку. Право на податкову знижку за навчання мають здобувачі освіти, батьки здобувачів освіти або їх усиновлювачі, чоловік або дружина здобувача освіти, які є громадянами України та платниками податків.
Що таке податкова знижка
Здобувач вищої освіти, який навчається в ДЗВО «Університет менеджменту освіти» НАПН України на контрактній формі навчання, або член його сім’ї першого ступеня споріднення, має право на певну компенсацію вартості освітніх послуг, тобто податкову знижку на навчання, якщо він сплачував кошти на користь цих закладів. Це передбачається пп. 166.3.3. ст. 166 Податкового кодексу України.
Податкова знижка для фізичних осіб, – документально підтверджена сума (вартість) витрат платника податку – резидента у зв’язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів – фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати, у випадках, визначених цим Кодексом (пп. 14.1.170. ст. 14 Податкового кодексу України).
Простіше кажучи, податкова знижка – це можливість громадянина повернути частину сплаченого загальнодержавного податку на доходи за певні послуги, які були здійснені протягом звітного податкового року платником податку. Витрати мають підтверджуватися платіжними та розрахунковими документами, зокрема квитанціями, фіскальними або товарними чеками, що ідентифікують продавця послуг і особу, яка звертається за податковою знижкою, а також копіями договорів за їх наявності, у яких обов’язково відображається вартість таких послуг і строк оплати за такі послуги (пп. 166.2.1 ст. 166 Податкового кодексу України).
Хто може отримати податкову знижку за навчання
Право на податкову знижку за навчання мають здобувачі освіти, батьки здобувачів освіти або їх усиновлювачі, чоловік або дружина здобувача освіти, які є громадянами України та платниками податків.
Загальна сума податкової знижки, нарахована платнику податку в звітному податковому році, не може перевищувати суми річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого як заробітна плата (пп. 166.4.2. ст. 166 Податкового кодексу України). Тобто отримати податкову знижку може лише фізична особа, яка отримує офіційно заробітну плату і платить із неї загальнодержавний податок на доходи. Приватний підприємець отримати податкову знижку не може. Це визначено, зокрема, й підпунктом 14.1.170. ст. 14 Податкового кодексу України).
Податкова знижка надається виключно фізичній особі, яка має ідентифікаційний код та фізичній особі, яка через свої релігійні переконання відмовилася від прийняття ідентифікаційного номера, але офіційно повідомила про це відповідний контролюючий орган і має про це відмітку у паспорті (пп. 166.4.1. ст. 166 Податкового кодексу України).
Як надається податкова знижка за навчання
Податкова знижка надається у поточному році за наслідками попереднього звітного податкового року, тобто календарного року (п. 166.1.1. ст. 166 Податкового кодексу України). Для цього необхідно включно до 31 грудня наступного за звітним податкового року подати річну декларацію.
У декларації вказуються, зокрема, підстави для нарахування податкової знижки із зазначенням конкретних сум. Якщо відповідні витрати підтверджені електронним розрахунковим документом, платник податків зазначає в податковій декларації лише реквізити електронного розрахункового документа. (пп. 166.1.2. ст. 166 Податкового кодексу України).
Із формами та порядком заповнення і подання податкової декларації можна ознайомитися за посиланням: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0159-16#n21
Якщо платник податку до кінця податкового року, наступного за звітним, не скористався правом на нарахування податкової знижки за наслідками звітного податкового року, таке право на наступні податкові роки не переноситься (пп. 166.4.3. ст. 166 Податкового кодексу України).
Тобто, щоб отримати податкову знижку за навчання за 2020 рік, включно до 31 грудня 2021 року ви маєте подати декларацію за витрати за 2020 рік, і держава компенсує вам частину витрат. Якщо ви подасте у 2022 році декларацію на податкову знижку на навчання за 2020 рік, ви вже не маєте права її отримати. Тобто скористатися знижкою за витрати за минулий рік можна лише впродовж того року, який є зараз.
Податкова знижка на навчання складає 18% від витрачених у попередньому податковому році коштів, тобто від вартості навчання.
Які документи потрібні для оформлення податкової знижки
За даними Державної податкової служби України, для оформлення податкової знижки на навчання потрібні такі документи:
- декларація про майновий стан і доходи;
- копія паспорта особи, яка подає декларацію;
- копія ідентифікаційного коду особи, яка подає декларацію;
- копія паспорта/свідоцтва про народження здобувача освіти;
- довідка із закладу освіти про період навчання, кількість навчальних місяців у звітному (календарному) році та суми сплачених коштів за вказаний період;
- копії квитанцій та/або платіжних доручень, сплачених за навчання у звітному періоді;
- довідка про заробітну плату (форма – 3) за звітний період, з обов’язковим включенням сум податків, які утримуються із заробітної плати, та суми пільги, якщо є;
- довідка про склад сім’ї з органу місцевого самоврядування;
- копія документу із зазначенням реквізитів для перерахування коштів;
- заява на перерахування коштів;
- копія договору про навчання у відповідному закладі освіти.
Копії зазначених у пп. 166.2.1 ст. 166 документів (крім електронних розрахункових документів) надаються разом з податковою декларацією, а оригінали цих документів не надсилаються контролюючому органу, але підлягають зберіганню платником податку (п. 166.2.2. ст. 166 Податкового кодексу України).
Якщо відповідні витрати підтверджені електронним розрахунковим документом, платник податків зазначає в податковій декларації лише реквізити електронного розрахункового документа.
Сума, що має бути повернута платнику податку як знижка на навчання, зараховується на його банківський рахунок, відкритий у будь-якому комерційному банку, або надсилається поштовим переказом на адресу, зазначену в декларації, протягом 60 календарних днів після надходження такої податкової декларації (пп. 179.8. ст. 179 Податкового кодексу України).
За матеріалами Служби освітнього омбудсмена. http://osvita.ua/vnz/83259/