Науковці протестують проти приєднання всіх галузевих академій до НАН
Під гаслом «Руки геть від науки!» 9 грудня профспілка працівників Національної академії наук України (НАН) разом з представниками інших академій (медичної, аграрної, педагогічної, правових наук та академії мистецтв України) вийшли на акцію протесту. Вона відбулася у зв’язку з оприлюдненням проекту Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік», який представлено на сайті Міністерства фінансів. Ст. 30 законопроекту передбачає реорганізацію 5 національних галузевих академій наук шляхом їх приєднання до НАН. Остання, у свою чергу, позбавляється статусу головного розпорядника бюджетних коштів, який вона мала з 1991 р. і що зафіксовано в Законі України «Про наукову і науково-технічну діяльність». Натомість НАН стає відповідальним виконавцем у системі Міністерства освіти і науки.
Крім того, НАН до 1 серпня 2016 р. має вжити заходів щодо оптимізації мережі установ, закладів, організацій, чисельності їх працівників, зокрема, реорганізації, об’єднання, ліквідації неефективних закладів, установ та організацій чи припинення їх діяльності. Як зазначає профспілка НАН, за попередньою інформацією, бюджет установи на 2016 р. буде на 40% меншим за фінансування всіх академій наук у поточному році.
За словами Анатолія Широкова, голови профспілки НАН України, у академії просто не залишиться іншого виходу, як стати на шлях радикального скорочення, звільняючи майнові комплекси й земельні ділянки. Такий розвиток подій загрожує остаточним зруйнуванням науки, насамперед НАН і галузевих академій наук, скороченням кожного 2-го, у кращому випадку — кожного 3-го науковця.
Протестувальники висувають наступні вимоги:
1) неухильне виконання Закону України «Про наукову і науково- технічну діяльність». Безумовне збереження за НАН і галузевими академіями наук статусу головних розпорядників бюджетних коштів;
2) реорганізація академій наук — не предмет Закону про державний бюджет;
3) видатки для НАН і галузевих академій наук на 2016 р. за загальним фондом державного бюджету мають зрости порівняно з 2015 р. на суму, що враховує збільшення посадових окладів з 1 вересня поточного року, очікувані зміни в оплаті праці, необхідні видатки на комунальні послуги й енергоносії;
4) видатки для НАН за загальним фондом державного бюджету на 2016 р. мають відповідати мінімальним потребам Академії — 2,726 млрд. грн.