НАУКОВО-ОСВІТЯНСЬКА СПІЛЬНОТА УМО - УЧАСНИК X УКРАЇНСЬКО-ПОЛЬСЬКОГО /ПОЛЬСЬКО-УКРАЇНСЬКОГО НАУКОВОГО ФОРУМУ «ОСВІТА ДЛЯ ЦИФРОВОЇ ТРАНСФОРМАЦІЇ СУСПІЛЬСТВА»

НАУКОВО-ОСВІТЯНСЬКА СПІЛЬНОТА УМО - УЧАСНИК X УКРАЇНСЬКО-ПОЛЬСЬКОГО /ПОЛЬСЬКО-УКРАЇНСЬКОГО НАУКОВОГО ФОРУМУ «ОСВІТА ДЛЯ ЦИФРОВОЇ ТРАНСФОРМАЦІЇ СУСПІЛЬСТВА»

Науково-освітянська спільнота ДЗВО «Університет менеджменту освіти» НАПН України була гідно представлена на X Українсько-Польському/Польсько-Українському науковому форумі «Освіта для цифрової трансформації суспільства»/«EDUKACJADLACYFROWEJTRANSFORMACJISPOŁECZEŃSTWA», що відбувся 27-28 листопада 2024 року на база Вінницького державного педагогічного університеті (ВДПУ) імені Михайла Коцюбинського.

Під час роботи конференції науково-педагогічні працівники та науковці з обох країн представили напрацювання щодо використання цифрових технологій в освітній галузі та перспектив розвитку у воєнний і повоєнний час та обговорили ключові виклики й перспективи впровадження цифрових технологій у розвиток освіти та науки.

Захід об’єднав провідних науковців, педагогів та здобувачів вищої освіти з України та Республіки Польщі для обміну досвідом та визначення сучасних підходів до впровадження цифрових технологій в освітній процес.

Урочисте відкриття форуму відбулося за участі провідних науковців і представників організацій, які привітали учасників, серед них: Василь Кремень, доктор філософських наук, професор, дійсний член (академік) НАПН України і НАПН України, Президент НАПН України; Агнєшка Цибаль-Міхальська, доктор хабілітований, професор, Голова Комітету педагогічних наук Польської академії наук, Університет ім. Адама Міцкевича в Познані; Наталія Заболотна, перший заступник голови Вінницької обласної військової адміністрації; Францішек Шльосек, голова Наукового педагогічного товариства «Польща-Україна», доктор хабілітований, професор Академії спеціальної педагогіки ім. Марії Ґжегожевської, іноземний член НАПН України; Сергій Пугачов, голова Вінницької обласної організації профспілки освіти і науки, Андрій Очеретний, заступник міського голови Вінниці.

Наталія Лазаренко, ректор ВДПУ ім. Михайла Коцюбинського зазначила, що вже 20 років поспіль українська та польська наукова спільнота на спільних форумах піднімають актуальні теми, що стосуються розвитку освіти. «Війна не зупинить нашу думку. Не зупинить нашу освіту та науку. Саме на таких заходах ми можемо обговорити цікаві ідеї, які рухають нас вперед. Дякуємо польському народу за наукову співпрацю та підтримку з перших днів війни», – зазначила Наталя Лазаренко.

У свою чергу, Президент НАПН України Василь Кремень наголосив, що співпраця з польськими колегами завжди спрямована на зміцнення дружніх відносин між нашими країнами та активізацію процесу європейської інтеграції України. «Завданням нашого покоління є розбудова нової, сучасної України, заснованої на інноваціях та освіті. Саме наука та освіта є рушійними силами розвитку держави», – додав Василь Кремень.

На І Пленаному засіданні роль модераторів форуму виконували шановні науковці: Нелля Ничкало, доктор педагогічних наук, професор,дійсний член (академік) НАПН України, академік-секретар Відділення професійної освіти і освіти дорослих НАПН та Наталія Лазаренко, доктор педагогічних наук,професор, ректор ВДПУ ім. Михайла Коцюбинського.

Учасники форуму мали честь прослухати виступи провідних учених України та Польщі: Василя Кременя, доктора філософських наук, професора, дійсного члена (академіка) НАН України і НАПН України, Президента НАПН України («Діяльність НАПН України з цифрової трансформації освіти і науки»); Агнєшки Цибаль-Міхальської, доктора хабілітованого, професора, Голови Комітету педагогічних наук Польської академії наук, Університет ім. Адама Міцкевича («Сучасне глобалізаційне суспільство та його орієнтація на медіадосвід: на вимоги суспільства, орієнтованого на знання»); Францішека Шльосека, доктора хабілітований, професора АСП, Академія спеціальної педагогіки ім. Марії Ґжегожевської, Голови Наукового педагогічного ТОВ «Польща-Україна» («Штучний інтелект в освіті: надії і страх»); Лариси Лук’янової, доктора педагогічних наук, професора, член-кореспондента НАПН України, директора Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих ім. І.вана Зязюна НАПН України («Перспективи використання штучного інтелекту в освіті: риторика та реальність в Україні і за кордоном»); Наталії Лазаренко, доктора педагогічних наук, професора, ректора ВДПУ ім. Михайла Коцюбинського та Романа Гуревича, доктора педагогічних наук, професора, дійсного члена (академіка) НАПН України, директора Інституту аспірантури і докторантури ВДПУ ім. Михайла Коцюбинського («Цифровізація в освітньому просторі: виклики і перспективи»); Уршули Єрушки, доктора хабілітованого, професора, Академія спеціальної педагогіки ім. Марії Ґжегожевської («Напрями використання цифрових технологій в освіті дорослих»); Анатолія Кузьмінського, доктора педагогічних наук, професора, член-кореспондента НАПН України, професора Глухівського національного педагогічного університету ім. О. Довженка («Напрями цифрової трансформації професійної підготовки майбутніх учителів в умовах змішаного навчання»); Ольги Матвієнко, доктора педагогічних наук,професора, член-кореспондента НАПН України, професора Київського національного лінгвістичного університету та Світлани Кузьміної, старший викладач ім. Михайла Коцюбинського («Вплив цифрових технологій на якість української освіти в умовах російської війни проти України»); Юрія Бойчука, доктора педагогічних наук, професора, член-кореспондента НАПН України, ректора ХНПУ ім. Г.С. Сковороди («Педагогічні університети як унікальні освітньо-наукові та культурно-духовні осередки підготовки сучасного вчителя»).

Від ДЗВО «Університет менеджменту освіти» на форумі виступили: Микола Кириченко, доктор філософії, професор, ректор Університету; Любов Карташова, доктор педагогічних наук, професор; Тамара Сорочан, доктор педагогічних наук, професор, директор ЦІПО («Управління професійним розвитком педагогів: технології штучного інтелекту»); Вікторія Сидоренко, доктор педагогічних наук, професор, директор БІНПО («Цифрова трансформація професійної освіти як глобальний виклик сучасній економіці і суспільству в умовах воєнного стану»); Тетяна Бурлаєнко, кандидат педагогічних наук, доцент; Оксана Дубініна, кандидат педагогічних наук, доцент («Дослідницькі компетентності в моделях спеціалізованої наукової освіти в умовах цифровізації»); Наталія Муранова, доктор педагогічних наук, професор; Володимир Мороз, кандидат наук з державного управління, доцент; Дмитро Клиновий, кандидат економічних наук, старший науковий співробітник («Структурна модель цифрового хабу з підготовки цифрових лідерів на основі бізнес-екосистемного підходу»);

Попри певні виклики, спричинені діями ворога (повітряні тривоги, запуски дронів та ракет тощо), програму форуму вдалося успішно реалізувати. Учасники з великим задоволенням ознайомилися з виставкою наукової та навчально-методичної літератури, а також із виставкою художньої й технічної творчості здобувачів вищої освіти і викладачів під назвою «Натхненні творчістю». Особливою подією став мистецький флешмоб «Українсько-польська палітра дружби», який об’єднав усіх учасників у спільній творчій атмосфері.

На форумі, як підсумок спільної наукової діяльності, було представлено монографію, що стала результатом колективної роботи: «Освіта для цифрової трансформації суспільства / Edukacja dla cyfrowej transformacji społeczeństwa / Education for digital transformationof society»: монографія. У 2-х т.; за наук. ред. В. Кременя, Н. Ничкало, Л. Лук’янової, Н. Лазаренко. – Київ: ТОВ «Юрка Любченка», 2024.