Бевз Г.М. Робочі стресори професійної діяльності соціальних пра-цівників сфери замісної опіки над дітьми

Дослідження присвячене вивченню чинників зовнішнього середовища, які можуть стати джерелом стресу для соціальних працівників сфери замісної опіки над дітьми. Доведено, що підвищенню ефективності ро-боти, орієнтованої на розв’язання завдань, сприяють: повнота охоплення соціальним працівником усього технологічного процесу створення та супроводу прийомних сімей; доступ до інформаційного поля та участь у прийнятті рішень; спеціалізація в рамках обраного напряму соціальної роботи.
Ключові слова: замісна сім’я, прийомна сім’я, замісна опіка над дітьми, емоційне виснаження, джерела робочого перевтомлення, страте-гії поведінки.

Исследование посвящено изучению факторов внешней среды, кото-рые могут стать источником стресса для социальных работников сферы замещающей опеки детей. Доказано, что повышению эффективности ра-боты, ориентированной на решение задачи, способствуют: полный охват социальным работником всего технологического процесса создания и сопровождения приемных семей; доступность информационного поля и участие в принятии решения; специализация в рамках определенного нап-равления социальной работы.
Ключевые слова: замещающая семья, приемная семья, замещающая опека детей, эмоциональное истощение, источник рабочего переутом-ления, стратегии поведения.

The following research is aimed at investigating the environmental aspects that may become the source of stress for the social workers who provide services in the area of substitution childcare.  It has been proved that the significant aspects that contribute to the increase of task oriented work level are the following: completeness of the process of foster families’ development and social supervision provided by the social workers; accessibility to the informational field and participation in the decision making process; specialization of work in the framework of the chosen social work stream.
Key words: substitution family, foster family, substitution childcare, emotional burnout, sources of the working exhaustion, behavior strategies.