Кримлова Ю. М. Криза та кризові ситуації в житті людини: аналіз наукових досліджень
Відомості про автора
Кримлова Юлія Михайлівна, старший викладач кафедри загальної та практичної психології Навчально-наукового інституту менеджменту та психології ДВНЗ «Університет менеджменту освіти».
Анотація. Обґрунтовано необхідність розгляду теми кризових ситуацій в сучасному світі та на теренах нашої держави з урахуванням негативних суспільно-політичних тенденцій, зростання соціальної напруги, поширення масових руйнівних подій у суспільстві. визначено необхідність створення психологічних служб і підготовки висококваліфікованих фахівців, що надають психологічну допомогу та здійснюють психологічний супровід населення в кризових ситуаціях, забезпечують профілактику стресів та психологічних травм внаслідок переживання криз.
Проаналізовано зміст та основні напрями сучасних наукових досліджень з питань особливостей переживання кризових ситуацій. Серед них, зокрема, дослідження аспектів емоційно важких і складних життєвих ситуацій особистості, особливостей подолання життєвих криз і важких життєвих ситуацій, психодіагностики стратегій подолання життєвих криз; особливостей надання психологічної допомоги особистості, що знаходиться в критичній життєвій ситуації; процесу подолання критичних життєвих ситуацій в юнацькому віці та ін.
Окреслено напрями наукових підходів вітчизняних і зарубіжних вчених до визначення феномену «життєвої кризи». Розкрито зміст основних понять стосовно теми та їх значення в житті та розвитку особистості, а саме: «ненормативні кризи», «життєві кризи», «біографічні кризи», «життєві труднощі» та «критичні життєві ситуації», «стресогенні життєві події» тощо.
Досліджено неоднозначність та складність переживання кризових ситуацій у процесі розвитку особистості як прогресивного, незворотного за своїми ознаками, в якому життєві обставини і внутрішня логіка розвитку передбачають регрес, затримки, повторення, складні життєві ситуації, де всі зміни, що відбуваються, можуть інтегруватися у внутрішньо зумовлену траєкторію життєвого шляху.
Ключові слова: життєва криза, кризові події, критичні життєві ситуації, професійна криза, вікова криза, нормативні кризові періоди, випадкова криза, переживання критичних ситуацій, психологічний імунітет, розвиток особистості.