Залучення професіоналів-практиків, експертів галузі

 

Кушнірюк Володимир Михайлович, доцент кафедри публічного управління та адміністрування Інституту гуманітарної підготовки та державного управління Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу, кандидат психологічних наук, доцент.

У рамках реалізації програми академічної мобільності між закладами вищої освіти відбулася гостьова лекція на тему: «Мистецтво публічного виступу» Кушнірюка Володимира Михайловича, кандидата психологічних наук, доцента, доцента кафедри публічного управління та адміністрування Інституту гуманітарної підготовки та державного управління Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу.

Захід став важливою подією для здобувачів освіти та науково-педагогічного складу ННІМП, адже надав можливість перейняти досвід від провідного фахівця у сфері публічних комунікацій. Під час лекції були розкриті ключові аспекти ефективної публічної комунікації, надані практичні поради щодо підготовки та проведення публічних виступів.

Лекція відбулась у межах дисципліни «Психологія управління» (викладач – професор кафедри, доктор педагогічних наук, професор Н.О.Приходькіна). Захід об'єднав широку аудиторію слухачів, зокрема, здобувачів ОПП «Управління навчальним закладом», ОПП «Педагогіка вищої школи. Андрагогіка», а також науково-педагогічних працівників ННІМП ДЗВО «Університет менеджменту освіти».

Проведення таких заходів є важливим кроком у розвитку партнерських відносин між ДЗВО «Університет менеджменту освіти» та Івано-Франківським національним технічним університетом нафти і газу. Така співпраця відкриває нові можливості для обміну академічним досвідом та кращими практиками викладання, створює платформу для професійного розвитку викладачів та здобувачів освіти, а також сприяє започаткуванню спільних освітніх та наукових проєктів.

ПРИПОТЕНЬ Олена Володимирівна, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри управління Університету імені Б. Грінченка

У рамках вивчення навчальної дисципліни «Менеджмент освіти» (викладач - професор кафедри, доктор педагогічних наук, професор Ганна Миколаївна ТИМОШКО) до лекційного заняття було запрошено Олену Володимирівну ПРИПОТЕНЬ, кандидата педагогічних наук, доцента кафедри управління Університету імені Б. Грінченка.

Олена Володимирівна, випускниця 2017 року ОПП «Управління навчальним закладом» нашої кафедри, до початку наукової кар’єри довгий час обіймала посаду директора Таращанського академічного ліцею «Ерудит» Київської області.

Під час лекції майбутні магістри отримали можливість розглянути різні аспекти розвитку менеджменту освіти, позиціонування особливостей професійної діяльності керівників - менеджерів освіти, їхньої асертивної поведінки в умовах невизначеності.

Барщевська Інна Володимирівна, викладачка психолого-педагогічних дисциплін Вінницького гуманітарно-педагогічного коледжу

На запрошення гаранта ОПП, докторки педагогічних наук, професорки, професорки кафедри педагогіки, адміністрування і спеціальної освіти Наталії Олексіївни Приходькіної, для магістрантів групи ПВШ-24-Г1 провела лекцію Інна Володимирівна Барщевська – викладачка психолого-педагогічних дисциплін Вінницького гуманітарно-педагогічного коледжу та випускниця магістерської програми «Педагогіка вищої школи» ННІМП УМО 2016 року.

Лекція на тему «Особливості навчання здобувачів з особливими освітніми потребами» відбулася у рамках навчальної дисципліни «Педагогічна та професійна психологія» та стала яскравим прикладом плідної співпраці університету зі стейкхолдерами освітньої програми. Варто зазначити, що Вінницький гуманітарно-педагогічний коледж є важливим стейкхолдером ОПП «Педагогіка вищої школи. Андрагогіка» та активно долучається до вдосконалення освітнього процесу в ННІМП.

Під час лекції Інна Володимирівна поділилася практичним досвідом роботи зі здобувачами освіти, які мають особливі освітні потреби, розкрила сучасні підходи до організації інклюзивного освітнього середовища та надала практичні рекомендації щодо адаптації освітнього процесу до потреб різних категорій здобувачів. Магістранти мали можливість не лише отримати цінні теоретичні знання, але й взяти участь у професійній дискусії, поставити питання практикуючому фахівцю та обговорити реальні кейси з педагогічної практики.

ЮШКО Наталія Вікторівна, заступниця начальника управління – начальник відділу інституційного аудиту Державної служби якості освіти у Сумській області

У рамках вивчення дисципліни «Аудит та оцінювання управлінської діяльності» (викладач - професор кафедри, кандидат педагогічних наук, доцент Т. А. МАХИНЯ) до занять зі здобувачами ОПП «Управління навчальним закладом» було запрошено випускницю 2014 року випуску цієї програми, заступника начальника управління – начальника відділу інституційного аудиту Державної служби якості освіти у Сумській області Наталію Вікторівну ЮШКО.

Під час зустрічі розмова зосередилася на питаннях, пов'язаних із реалізацією повноважень ДСЯО України. Зокрема, Наталія Вікторівна ознайомила учасників із повноваженнями Управління Державної служби якості освіти у Сумській області, що функціонує з вересня 2019 року, серед яких: проведення інституційних аудитів закладів загальної середньої освіти; надання рекомендацій закладам дошкільної, загальної середньої, позашкільної та професійної/професійно-технічної освіти щодо організації та функціонування внутрішньої системи забезпечення якості освіти; здійснення державного нагляду (контролю) за діяльністю закладів освіти щодо дотримання ними вимог законодавства про освіту; проведення моніторингу якості освітньої діяльності та якості освіти; аналіз діяльності місцевих органів виконавчої влади/органів місцевого самоврядування щодо дотримання вимог законодавства з питань освіти і забезпечення якості освіти на відповідній території, надання їм відповідних висновків і рекомендацій; здійснення контролю за веденням обліку дітей шкільного віку.

ДОРОНІНА Тетяна Олексіївна,  докторка педагогічних наук, професорка, професорка кафедри педагогіки Криворізького державного педагогічного університету

У рамках навчальної дисципліни «Методика викладання у вищій школі» (викладач – професор кафедри, доктор педагогічних наук. професор І.Л. СІДАНІЧ) відбулася гостьова лекція на тему «Інноваційні педагогічні технології в сучасній вищій освіті: виклики та перспективи» для здобувачів ОПП освітньо-професійної програми «Педагогіка вищої школи. Андрагогіка» групи ПВШ-23-Г1, до якої долучилися також здобувачі групи СО-23-Г1 освітньо-наукової програми «Спеціальна освіта (за нозологіями)» другого (магістерського)  рівня вищої освіти та науково-педагогічні працівники кафедри педагогіки, адміністрування і спеціальної освіти.

На запрошення гаранта освітньо-професійної програми «Педагогіка вищої школи. Андрагогіка», докторки педагогічних наук, професорки, професорки кафедри педагогіки, адміністрування і спеціальної освіти Наталії ПРИХОДЬКІНОЇ лекцію провела докторка педагогічних наук, професорка, професорка кафедри педагогіки Криворізького державного педагогічного університету Тетяна ДОРОНІНА, відома своїми дослідженнями в галузі сучасних освітніх методик та інноваційних підходів до викладання. Професорка Тетяна ДОРОНІНА має значний досвід викладацької роботи та є авторкою численних наукових публікацій з питань педагогіки вищої школи, методології освітнього процесу та впровадження інноваційних технологій у навчання.

Під час лекції професорка Тетяна ДОРОНІНА розкрила актуальні питання впровадження інноваційних технологій в освітній процес, приділивши особливу увагу принципам андрагогіки та їх практичному застосуванню в сучасному освітньому просторі. Лекторка детально розглянула сучасні виклики, з якими зустрічаються викладачі закладів вищої освіти в умовах трансформації освітнього середовища та представила ефективні стратегії їх подолання. Під час лекції професорка поділилася практичним досвідом застосування інтерактивних методів навчання та презентувала сучасні підходи до організації освітнього процесу в умовах діджиталізації. Особливий акцент було зроблено на важливості формування soft skills у здобувачів освітньо-професійної програми «Педагогіка вищої школи. Андрагогіка» та розвитку їхньої педагогічної майстерності.

РЯБОВА Зоя Вікторівна, завідувачка кафедри менеджменту освіти та права ДЗВО «Університет менеджменту освіти», доктор педагогічних наук, професор

У рамках вивчення курсу за вибором студентів групи УНЗ-21-Г1 «Маркетингове управління закладами освіти» (викладач - професор кафедри, кандидат педагогічних наук, доцент Т. А. МАХИНЯ) було запрошено завідувачку кафедри менеджменту освіти та права Центрального інституту менеджменту та психології ДЗВО УМО, доктора педагогічних наук, професора Зою Вікторівну РЯБОВУ, одного із провідних вчених України у сфері освітнього маркетингу, яка залюбки поділилася своїми знаннями та досвідом. Саме Зоя Вікторівна, очолюючи кафедру педагогіки, адміністрування і соціальної роботи ННІМП ДЗВО УМО з жовтня 2013 року по вересень 2019 року, стала ініціатором запровадження курсу з маркетингового управління у практичну підготовку здобувачів освітньо-професійної програми «Управління навчальним закладом».

БОБИР Валентина Григорівна, начальниця відділу початкової освіти Державної служби якості освіти України

З березня 2019 року зовнішнє оцінювання роботи школи, під час якого незалежні експерти оцінюють освітні і управлінські процеси та дотримання закладом освіти вимог законодавства відбувається у межах інституційного аудиту. Розібратися з цією абсолютно новою для України процедурою вивчення освітньої діяльності школи, що прийшла на зміну державній атестації шкіл у рамках вивчення здобувачами групи УНЗ-19-Г1 та УНЗ-20-Г1 освітньо-професійної програми «Управління навчальним закладом» галузі знань 07 «Управління та адміністрування» спеціальності 073 «Менеджмент» другого (магістерського) рівня вищої освіти  дисципліни «Аудит і оцінювання управлінських процесів» (викладач - професор кафедри, кандидат педагогічних наук, доцент Т. А. МАХИНЯ) допомагала Валентина Григорівна БОБИР – начальниця відділу початкової освіти Державної служби якості освіти України, яка безпосередньо була у витоків розробки інституційного аудиту.

Валентина Григорівна ознайомила присутніх із особливостями порядку проведення інституційного аудиту закладів загальної середньої освіти, що фактично запустив принципово новий підхід до оцінювання якості освітньої діяльності у школах України. Завчасно отримавши питання від наших здобувачів, Валентина Григорівна надала їм високопрофесійні та ґрунтовні відповіді що стосувалися не лише процедури проведення інституційного аудиту, а й організації інклюзивного навчання у закладах освіти.

КИРИЧОК Оксана, PhD, проректор з академічних питань Caspian University (Республіка Казахстан)

У рамках двосторонньої співпраці між ДЗВО «Університет менеджменту освіти» та Каспійським університетом (Caspian University), м. Алмати (Казахстан) 5 жовтня 2021 року було проведено онлайн-лекцію для здобувачів груп ПВШ-20-Г1 ОПП «Педагогіка вищої школи»  та УНЗ-20-Г1 ОПП «Управління навчальним закладом» другого (магістерського) рівня вищої освіти  проректором з академічних питань Caspian University, доктором PhD Оксана КИРИЧОК на тему: «Особливості реформування системи освіти Республіки Казахстан», присвячену питанням: реформування освіти Республіки Казахстан у пострадянський період; грантової підтримки студентів для навчання на бакалавраті та у магістратурі; відмінності у фінансуванні державних та приватних закладів.

Міжнародний досвід завжди надихає на аналіз власної ситуації в освіті. У стані державної реформи освіти України ми сьогодні бачимо позитивну тенденцію повільного, але цілеспрямованого розвитку усіх її верств. Порівняльний аналіз розвитку вищої освіти пострадянських країн саме на засадах співпраці, у живому спілкуванні з фахівцем Caspian University дала змогу розглянути глобальні питання академічної доброчесності, яку кожна держава передбачає як фундамент освітньої реформи.

РОЖНОВА Анна, PR-менеджер, PMI, кандидат педагогічних наук

У рамках вивчення дисципліни «Діяльність закладу освіти у сфері зв‘язків з громадськістю» (викладач – професор кафедри, кандидат педагогічних наук, доцент Т. А. МАХИНЯ) було запрошено PR-менеджера, PMI, кандидата педагогічних наук Анну РОЖНОВУ, яка ознайомила здобувачів із найновішими тенденціями розвитку світового PR у сфері бізнесу та поділилася із здобувачами групи УНЗ-20-Г1 освітньо-професійної програми «Управління навчальним закладом» галузі знань 07 «Управління та адміністрування» спеціальності 073 «Менеджмент» другого (магістерського) рівня вищої освіти практичним досвідом організації PR-комунікацій та просування брендів на ринки України та світу у ході реалізації власних PR-проєктів.

ЗЕМЛЯНСЬКА Олена Вікторівна, директорка комунального закладу освіти «Інклюзивно-ресурсний центр» м.Маріуполя, магістр управління закладами освіти з інклюзивним навчанням

У рамках навчальної дисципліни «Організація інклюзивного навчання в закладах освіти» (викладач – доцент кафедри, кандидат педагогічних наук, старший науковий співробітник А.М.Висоцька) до проведення занять у групі СО-21-Г1 освітньо-наукової програми «Спеціальна освіта (за нозологіями)» спеціальності 011 «Освітні, педагогічні науки» другого (магістерського)  рівня вищої освіти було запрошено директорку комунального закладу освіти «Інклюзивно-ресурсний центр» м.Маріуполя, магістра управління закладів освіти з інклюзивним навчанням О.В.Землянську.

Олена Вікторівна поділилася досвідом впровадження змін (йдеться про постанову КМ України № 765 про внесення змін в організацію навчання осіб з ООП) у наданні послуг особам з особливими освітніми потребами; у здійсненні комплексної оцінки фахівцями ІРЦ; дала пояснення щодо процедури визначення рівнів підтримки дітей залежно від їхніх труднощів; на конкретних прикладах продемонструвала зміни в оформленні індивідуальної програми розвитку.

МЕЗЕНЦЕВА Олена Іванівна, кандидат педагогічних наук, наук.сп.відділу інновацій та стратегій розвитку освіти Інституту педагогіки НАПН України; заступниця директора з НВР СЗШ І-Ш ступенів № 195 м.Києва; співголова Всеукраїнської громадської організації «Асоціація Вальдорфських ініціатив в Україні», представниця України в Міжнародній Раді Вальдорфської/Штайнер освіти «Гаазьке Коло» при Педагогічній секції Гетеануму (Дорнах, Швейцарія)

 У рамках навчальної дисципліни «Спеціальна дидактика освітньої галузі «Людина і цінності» (викладач – доцент кафедри, кандидат педагогічних наук, старший науковий співробітник А.М.Висоцька) було проведено відкрите заняття, на яке було запрошено канд.пед.наук, наук.сп.відділу інновацій та стратегій розвитку освіти Інституту педагогіки НАПН України; заступницю директора з НВР СЗШ І-Ш ступенів № 195 м.Києва; співголову Всеукраїнської громадської організації «Асоціація Вальдорфських ініціатив в Україні», представницю України в Міжнародній Раді Вальдорфської/Штайнер освіти «Гаазьке Коло» при Педагогічній секції Гетеануму (Дорнах, Швейцарія), МЕЗЕНЦЕВУ Олену Іванівну.

Здобувачі, які вже теоретично знайомі з основними положеннями Вальдорфської педагогіки (з курсу «Актуальні аспекти альтернативної педагогіки»), мали нагоду отримати інформацію та відповіді на всі питання безпосередньо від вчителя Вальдорфської школи.

Олена Іванівна розповіла про мережу таких шкіл в Європі й Україні та основні напрями їх діяльності; про педагогічні умови гармонізації виховного середовища; навела приклади предметно-просторового компоненту (обладнання та зонування навчальних кімнат, створення еко-мейданчика, бохумська модель рухливих класів та ін.); продемонструвала цікаві методичні прийоми та засоби, які використовуються в процесі навчання дітей (малюнки на дошці, Вальдорфські зошити, іграшки з дерева, оригінальні олівці та ручки з пером, та багато іншого).

Основним лейтмотивом, який звучав на занятті – це необхідність дорослих дослухатися до дитини, «прийняти дитину в подяку зі світу, з якого вона приходить; виховувати її з любов’ю; і повести дитину до справжньої свободи, яка належить людині» (Р.Штайнер).

СОФІЙ Наталія Зиновіївна, перший заступник директора Українського інституту розвитку освіти.

Навчальні дисципліни «Індекс інклюзії як механізм моніторингу і оцінки діяльності закладу освіти», «Організація навчальної та Корекційно-розвиткової роботи навчального закладу», «Супервізія та наставництво в системі інклюзивної освіти» для здобувачів вищої освіти груп ІО-17-Г1/2, що навчались за освітньо-професійною програмою «Інклюзивна освіта» спеціальності 011 «Освітні, педагогічні науки» другого рівня вищої освіти (магістерського).

Навчальні дисципліни «Розроблення індивідуальних програм розвитку дітей з особливими освітніми потребами», «Світовий досвід упровадження інклюзивної освіти», «Організація інклюзивного навчання у закладах освіти» для здобувачів вищої освіти групи ІО-18-Г1, що навчались за освітньо-професійною програмою «Інклюзивна освіта» спеціальності 011 «Освітні, педагогічні науки» другого рівня вищої освіти (магістерського).

СИМОНЕНКО Тетяна Василівна, начальник головного управління інклюзивної, спеціальної та позашкільної освіти Директорату інклюзивної та позашкільної освіти МОН України.

Навчальна дисципліна «Державна політика в контексті Концепції Нової української школи»для здобувачів вищої освіти групи ІО-18-Г1, що навчались за освітньо-професійною програмою «Інклюзивна освіта» спеціальності 011 «Освітні, педагогічні науки» другого рівня вищої освіти (магістерського).

ГЛОБА Олександр Петрович, доктор педагогічних наук, професор кафедри ортопедагогіки та реабілітології НПУ імені М.П. Драгоманова.

Навчальна дисципліна «Реабілітологія» для здобувачів вищої освіти групи СО-18 Г1, що навчаються за освітньо-науковою програмою «Спеціальна освіта (за нозологіями)» спеціальності 016 «Спеціальна освіта» другого рівня вищої освіти (магістерського).

КОШІЛЬ Віра Іванівна, директор Благодійної організації «Фонд «Асперн».

Навчальна дисципліна «Дидактичні системи та педагогічні технології в інклюзивній освіті» для здобувачів вищої освіти груп ІО-17-Г1/2, що навчались за освітньо-професійною програмою «Інклюзивна освіта» спеціальності 011 «Освітні, педагогічні науки» другого рівня вищої освіти (магістерського).

Проведення тренінгів для здобувачів вищої освіти кафедри педагогіки, управління та адміністрування за освітньо-професійною програмою «Управління навчальним закладом».

Під час проведення заходів присутні мають змогу ознайомитися із передовими методами роботи у сфері соціального захисту дітей, які впроваджує у своїй роботі чудовий колектив БО «Фонд «Асперн».

Відкриті інтерактивні лекції спільно з науковими співробітниками відділу освіти дітей з інтелектуальними порушеннями Інституту спеціальної педагогіки та психології ім. М. Д. Ярмаченка НАПН України для здобувачів вищої освіти групи СО-18 Г1, що навчаються за освітньо-науковою програмою «Спеціальна освіта (за нозологіями)» спеціальності 016 «Спеціальна освіта» другого рівня вищої освіти (магістерського).

До уваги здобувачів представлено результати останніх досліджень присутніх науковців із актуальних тем, а саме: «Навчально-методичне забезпечення освіти дітей із порушеннями інтелектуального розвитку згідно з концепцією НУШ» (канд. пед. наук, ст. н. сп., завідувачка відділу освіти дітей з інтелектуальними порушеннями О. В. Чеботарьова), «Впровадження інтегрованого курсу «Я досліджую світ» у навчанні дітей з порушеннями інтелектуального розвитку» (канд. пед. наук, ст. н. сп. С. В. Трикоз), «Психолого-педагогічний супровід батьків дітей із порушеннями інтелектуального розвитку» (канд. психол. наук, ст. н. сп. О. І. Мякушко), «Особливості навчання грамоти дітей із порушеннями інтелектуального розвитку» (канд. пед. наук, ст. н. сп. Г. О. Блеч), «Рухливі ігри в процесі фізичного виховання дітей із порушеннями інтелектуального розвитку» (наук. сп. І. В. Бобренко).